Odhalte Tajemství: Podrobný Popis Srdce

Popis Srdce

Umístění a velikost srdce

Srdce, náš neúnavný bubeník života, sídlí v hrudi, mírně posunuté vlevo od středu. Představte si ho jako kužel uložený mezi plícemi, s bází směřující nahoru a doprava a s hrotem směřujícím dolů a doleva. Velikost srdce se liší u každého z nás, ale obecně platí, že odpovídá zhruba velikosti sevřené pěsti. U dospělého člověka váží srdce přibližně 250 až 350 gramů.

Vnější stavba srdce

Srdce, uložené v hrudním koši, připomíná svým tvarem kužel a dosahuje velikosti zhruba sevřené pěsti. Jeho povrch pokrývá tenká blána – osrdečník (perikard), která ho chrání a umožňuje mu hladký pohyb. Rozlišujeme na něm tři základní části: srdeční bázi, srdeční hrot a srdeční stěnu. Báze, širší horní část srdce, směřuje doprava a dozadu. Naopak srdeční hrot, dolní špičatá část, směřuje doleva a dopředu. Srdce se dále dělí na pravou a levou část, oddělené srdeční přepážkou. Na povrchu srdeční stěny můžeme pozorovat rýhy, v nichž probíhají cévy zásobující srdeční svalovinu.

Vnitřní stavba srdce

Srdce, neúnavný motor našeho těla, skrývá uvnitř fascinující a komplexní strukturu. Jeho vnitřek je rozdělen na čtyři dutiny: dvě síně a dvě komory. Pravá síň přijímá odkysličenou krev z těla a posílá ji do pravé komory. Ta ji pak pumpuje do plic, kde se krev okysličí. Okysličená krev se vrací do levé síně a následně do levé komory, která ji mohutným stahem vhání do celého těla.

Mezi síněmi a komorami se nacházejí chlopně, které fungují jako jednosměrné ventily a zajišťují tak správný směr proudění krve. Podobné chlopně najdeme i na výstupu z komor do tepen. Celý tento důmyslný systém umožňuje srdci pracovat efektivně a bez přestání dodávat kyslík a živiny do všech koutů našeho organismu.

Chlopně a jejich funkce

Srdeční chlopně fungují jako jednocestné ventily, které zajišťují, aby krev proudila srdcem pouze jedním směrem. V lidském srdci se nacházejí čtyři chlopně: trikuspidální, pulmonální, mitrální a aortální. Každá z nich se otevírá a zavírá v závislosti na tlaku krve, čímž řídí její tok. Pokud jsou chlopně zdravé, otevírají se a zavírají hladce a tiše. Poškození chlopní může vést k srdečním onemocněním, jako je například srdeční selhání.

Srdce jako pumpa

Srdce, ten neúnavný bubeník v naší hrudi, pracuje jako dokonalá pumpa. S každým úderem žene krev cévami celého těla, zásobuje tkáně kyslíkem a živinami a odvádí odpadní produkty. Funguje ve dvou fázích – systola a diastola. Během systoly se srdeční sval stahuje a vypuzuje krev do tepen. Naopak v diastole se uvolňuje a plní krví z žil. Celý proces řídí důmyslný systém elektrických impulzů, který zajišťuje pravidelný srdeční rytmus. Stejně jako o každou jinou část těla, i o srdce je potřeba pečovat. Zdravý životní styl s dostatkem pohybu, vyváženou stravou a bez kouření je tou nejlepší prevencí srdečních onemocnění.

Cévní zásobení srdce

Srdce, jako každý jiný orgán v těle, potřebuje pro své fungování stálý přísun kyslíku a živin. O to se starají dvě hlavní tepny: pravá věnčitá tepna (arteria coronaria dextra) a levá věnčitá tepna (arteria coronaria sinistra). Tyto tepny vystupují z aorty těsně nad aortální chlopní a větví se do sítě menších tepen a kapilár, které zásobují srdeční svalovinu. Pravá věnčitá tepna obvykle zásobuje pravou srdeční komoru a zadní stěnu levé komory. Levá věnčitá tepna se dělí na dvě hlavní větve: přední sestupnou tepnu, která zásobuje přední stěnu levé komory a mezikomorového septa, a levou obalovou tepnu, která zásobuje levou síň a boční stěnu levé komory. Cévní zásobení srdce je pro jeho funkci naprosto klíčové. Jakékoli narušení průtoku krve věnčitými tepnami, například v důsledku aterosklerózy, může vést k nedostatku kyslíku v srdečním svalu (ischemii) a v závažných případech i k infarktu myokardu.

Nervová regulace srdce

Srdce, i když je to svalový orgán, nepracuje tak úplně samo. Jeho rytmus a sílu stahů ovlivňuje autonomní nervový systém, konkrétně jeho dvě větve: sympatikus a parasympatikus. Sympatikus funguje jako náš akcelerátor. Vyplavuje adrenalin a noradrenalin, čímž zrychluje srdeční frekvenci a zvyšuje sílu stahů. To se hodí v situacích, kdy potřebujeme rychle reagovat, například při stresu nebo fyzické námaze. Parasympatikus je naopak brzda. Jeho hlavní zbraní je acetylcholin, který zpomaluje srdeční tep a snižuje sílu stahů. Díky němu si naše srdce může odpočinout a regenerovat, například během spánku. Obě tyto větve nervového systému pracují v harmonii a neustále upravují srdeční činnost podle aktuálních potřeb organismu.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: medicína